Strona główna

Co może być przyczyną zgagi?

Każdy dorosły człowiek prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu doświadczył zgagi. Zwykle związana jest ona z niestrawnością, przejedzeniem czy też uciskiem okolic brzucha.

Objawy zgagi

Najczęstsze objawy zgagi to uczucie palenia w przełyku lub żołądku, nieprzyjemny posmak w ustach, zwykle kwaśny lub gorzki, odbijanie się, a także piekący ból za mostkiem. Występują one wtedy, gdy zwieracz przełyku nie pracuje prawidłowo i pozwala na cofanie się treści pokarmowej, wymieszanej z kwasami żołądkowymi.

Co może wywołać zgagę?

W wielu przypadkach zgaga występuje wraz z niestrawnością, zwłaszcza w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu bądź też zbyt mocni doprawionego. Najczęściej wystarczą wtedy leki dostępne bez recepty, które zobojętniają kwas żołądkowy, a także zmniejszenie ucisku w okolicach brzucha. Wśród naturalnych sposobów na zgagę polecane są zwłaszcza nieobrane migdały, a także siemię lniane. Warto pamiętać także o kilku zasadach postępowania, które pomogą nam uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Przede wszystkim zaraz po posiłku nie należy się kłaść, ani przyjmować pozycji, powodującej ucisk brzucha. Ważne jest również, by posiłek jeść powoli, małymi kęsami, które należy dokładnie przeżuwać. Warto unikać ostrych przypraw, napojów gazowanych, a także mocnej kawy czy herbaty. Niewskazany jest alkohol i palenie papierosów. Zgaga częściej występuje u osób otyłych, a także u przenoszących ciężary czy cierpiących na zaparcia. Pojawiać się może w ciąży w wyniku ucisku dziecka na żołądek. Zdarza się, że zgaga jest skutkiem obocznym przyjmowania niektórych leków.

Postępowanie przy zgadze

Sporadycznie występująca zgaga – choć nieprzyjemna – nie jest groźna. Jeżeli jednak dolegliwości pojawiają się regularnie, to wtedy warto udać się do lekarza, który zadysponuje dodatkowe badania. Najczęściej wykonywana jest gastroskopia, dzięki której lekarz może dokładnie zobaczyć śluzówkę żołądka. Zgaga może występować przy różnych chorobach, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, kamica pęcherzyka żółciowego, wrzody, a także przy zespole jelita nadwrażliwego czy rzadziej w przypadku nowotworu żołądka.
Jeżeli zgaga występuje częściej niż dwa razy w tygodniu lub chory nie może normalnie funkcjonować bez stosowania leków zobojętniających treść żołądka, to należy koniecznie wybrać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę problemów.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie