Strona główna

Gdy jedzenie w pośpiechu skutkuje zgagą

W dzisiejszych czasach wiele osób traktuje jedzenie jako dostarczanie swojemu organizmowi „paliwa” do codziennego działania. Często brakuje nam czasu, by na spokojnie zasiąść do posiłku, co może powodować dolegliwości trawienne.

Dlaczego warto jeść powoli?

Zbyt szybkie jedzenie posiłków oraz nieprawidłowa dieta mogą powodować wiele dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność, zgaga czy wzdęcia. W dzisiejszych czasach często jemy w pośpiechu, omijamy posiłki bądź wybieramy fast-foody czy dania gotowe zamiast odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Efektem takiego sposobu odżywiania się mogą być problemy ze strony układu trawiennego.

Proces trawienia jest procesem skomplikowanym i na każdym jego etapie na spożyte przez nas jedzenie działają różnorodne enzymy trawienne. Proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie kawałki pokarmu są poddawane działaniu amylazy ślinowej, która wstępnie rozkłada znajdujące się w jedzeniu węglowodany. Kiedy jemy w pośpiechu, wtedy niedokładnie przeżuwamy kolejne kęsy i pokarm nie zostaje dokładnie wymieszany z śliną. Przy szybkim spożywaniu posiłków razem z pożywieniem połykamy również duże ilości powietrza, które mogą powodować wzdęcia. Dzieje się tak również w sytuacjach, kiedy mówimy przy jedzeniu lub pijemy gazowane napoje.

Przeżuj każdy kęs 5 razy

Aby uniknąć problemów trawiennych, warto zarezerwować czas na spokojne zjedzenie posiłku, a także nie robić nic innego w czasie jedzenia. Przy jedzeniu nie sprawdzaj poczty e-mail, nie czytaj, a rozmowy ogranicz do niezbędnego minimum. W powiedzeniu „nie gadaj przy jedzeniu”, które nie raz słyszeliśmy od rodziców, jest bowiem wiele prawdy.

Każdy kęs, który trafi do Twoich ust, przeżuj co najmniej pięć razy. Dzięki temu zostanie on dokładnie wymieszany ze śliną, a proces trawienia zostanie aktywowany. Powolne jedzenie jest ważne również wtedy, gdy walczymy z nadwagą. Nasz mózg potrzebuje bowiem około 20 minut, zanim przekaże sygnał, że jesteśmy najedzeni. Jedząc szybko, możemy zjeść za dużo, a przepełniony żołądek może spowodować nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych, czyli zgagę.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie