Strona główna

Jak leczyć nadkwaśność?

Nadkwaśność jest objawem nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Wraz z nią pojawiać się mogą zgaga (uczucie bolesnego pieczenia za mostkiem), nieprzyjemne odbijanie, i wzdęcia.

Kiedy powstaje nadkwasota?

W żołądku każdego człowieka wydzielane są sole trawienne, które rozkładają przyjmowany pokarm na mniejsze czynniki, aby organizm mógł przyswoić te składniki, które są mu potrzebne. U osób zdrowych żołądek chroniony jest przez grubą warstwę śluzu, której zadaniem jest ochrona przed działaniem kwasu. . Jeżeli jednak bariera ta jest w jakiś sposób uszkodzona, to mogą wystąpić objawy nadkwaśności przy dużej produkcji kwasów żołądkowych. W leczeniu nadkwasoty stosować można doraźnie leki zobojętniające treść żołądka bądź hamujące wydzielanie kwasu. Objawy nadkwaśności mogą być również wywołane przez palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres czy picie mocnej kawy i herbaty.

Prawidłowa dieta w profilaktyce nadkwasoty

Odpowiednio zbilansowana i skomponowana dieta powinna dostarczać człowiekowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, minerałów i witamin. Oprócz spożywania właściwych produktów bardzo ważną rolę odgrywa także sam proces jedzenia. Dla zachowania odpowiedniej pracy układu pokarmowego powinniśmy spożywać kilka małych posiłków dziennie oraz zadbać o odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy. Bardzo ważne jest jedzenie w spokoju i dokładne przeżywanie każdego kęsa. Warto zwrócić uwagę także na to, czy są produkty, które wzmagają objawy nadkwasoty. Jeżeli takie zaobserwujemy, to najlepiej wyeliminować je z diety bądź ograniczyć ich spożywanie do niewielkich ilości i okazjonalnego ich stosowania.

Naturalne sposoby na nadkwaśność

Zanim sięgniemy po leki dostępne bez recepty, warto wypróbować naturalne sposoby. W dolegliwościach trawiennych, takich jak zgaga pomóc może siemię lniane lub mielone nasiona lnu. Osoby zmagające się z nadkwasotą powinny mieć pod ręką całe migdały. Rozgryzienie kilku może ulżyć przy wystąpieniu zgagi, gdyż działają alkalizująco. Chorzy powinni unikać herbatek z mięty, gdyż może ona zaostrzać objawy.

Jeżeli pomimo stosowania prawidłowej diety lub leków zobojętniających dostępnych bez recepty objawy nadkwaśności są nasilone, należy wybrać się do lekarza, gdyż może się okazać, że niezbędne jest przeprowadzenie badań, takich jak gastroskopia.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie