Strona główna

Jak rozpoznać refluks przełyku?

Pieczenie w przełyku jest często objawem zgagi, jednak ta może być objawem refluksu przełyku. Jeżeli pojawia się ona u nas często, to warto skonsultować swoją przypadłość z lekarzem.

Czym jest refluks?

Chorobą refluksową przełyku nazywamy zespół dolegliwości, które są spowodowane przez cofanie się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Połknięty pokarm jest już wtedy wymieszany z kwasem solnym, który jest w żołądku i stąd też pojawia się uczucie pieczenia, czyli zgaga. Choć może ona występować z przyczyn niezwiązanych z tą chorobą, takich jak na przykład przejedzenie, to jednak jest też jednym z objawów refluksu. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku i zgaga, która jest tego efektem, sporadycznie może występować u każdego człowieka. Przy częstym występowaniu refluks jest meczący, a u małych dzieci może być groźny.

Przyczyny choroby

Refluks żołądkowo-przełykowy występować może z różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, który zabezpiecza przed cofaniem się pokarmu. W momencie gdy nie pracuje on prawidłowo, kwaśna treść żołądka może się cofać, podrażniając przełyk. Przyczyna ta często pojawia się u niemowląt. Do innych powodów refluksu zaliczyć możemy ciążę, nadmierną otyłość, zmniejszenie wydzielania siły, nieprawidłową pracę żołądka. Refluks pojawić się może również w przebiegu innych chorób, między innymi cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy choroby alkoholowej. Objawy mogą być nasilone przy stosowaniu niektórych leków, na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak można leczyć refluks?

W przypadku sporadycznie pojawiającej się zgagi, warto sięgnąć po leki zobojętniające kwas w żołądku. Szybko ograniczają one objawy, przynosząc ulgę. Na dłuższą metę jednak ich stosowanie będzie nieskuteczne. Przede wszystkim w chorobie refluksowej zalecana jest zmiana trybu życia. Wskazane jest unikanie produktów, które mogą nasilić objawy, takich jak ostre przyprawy, pomidory, cytrusy, czekolada czy napoje alkoholowe. Pamiętać należy o tym, by ostatni posiłek przyjmować co najmniej trzy godziny przed snem, Osobom otyłym zaleca się dietę odchudzającą. U niektórych osób zmiany te wystarczą, by zmniejszyć objawy, jednak u innych konieczna będzie farmakoterapia bądź też leczenie operacyjne.
Refluks przełyku, jak każda inna choroba może mieć groźne powikłania, dlatego nie należy bagatelizować objawów. Jeżeli pojawiają się one regularnie, to konieczna będzie wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania problemu i podjęcia leczenia.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie