Strona główna

Niestrawność - przyczyną zgagi

Uczucie pieczenia w przełyku znane jest wielu osobom, zwłaszcza tym, które mają problemy trawienne. U niektórych zgaga może powodować silny ból za mostkiem, brany czasami za objawy choroby wieńcowej. Pieczeniu w przełyku towarzyszy uczucie pełności i przejedzenia.

Sposoby na zgagę

Jeżeli po obfitym posiłku wystąpią objawy zgagi, warto sięgnąć po leki, które mają na celu zobojętnienie kwasu żołądkowego, na przykład Manti. Atak zgagi trwać może od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, powodując nieprzyjemne pieczenie w przełyku, wywołane cofającą się, zakwaszoną treścią żołądka. Oprócz pieczenia odczuwać można także gorzkawy bądź kwaśny posmak w ustach i charakterystyczny zapach z ust. Zgaga często jest objawem niestrawności. Oprócz niej o niestrawności sygnalizować może równoczesne wystąpienie takich objawów, jak uczucie pełności po posiłku, odbijanie się, wzdęcia, bóle brzucha czy gazy.

Gdy jedzenie nam nie służy

Niestrawność najczęściej dotyka osoby, które pofolgują sobie za dużo i dopuszczą do przejedzenia. Ich organizm może nie nadążyć z trawieniem dostarczanych pokarmów, na skutek czego występują problemy trawienne. Pojawić się może także w przypadku spożywania potraw ciężkostrawnych, tłustych czy fast-foodów, które są smażone na kilkukrotnie wykorzystywanym tłuszczu. Aby uniknąć dolegliwości trawiennych, warto pamiętać o zdrowym odżywianiu na co dzień.

Zobojętnić kwas

Kiedy przydarzy się nam zgaga, należy sięgnąć po środki zobojętniające kwas żołądkowy, najlepiej te, które charakteryzują się szybkim działaniem, tak jak Manti. Ulgę możemy odczuć już po piętnastu minutach, a efekty leku utrzymują się do nawet trzech godzin. Sięgnąć można również po naturalne sposoby, takie jak siemię lniane czy migdały, jednak nie zawsze mogą one pomóc. Jeżeli zgaga utrzymuje się długo i towarzyszą jej bóle brzucha czy wysoka gorączka, wtedy należy udać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę problemów. W przypadku przewlekłego występowania zgagi także należy skonsultować się z lekarzem, gdyż niestrawność i zgaga mogą sygnalizować inne poważne choroby.

Jeżeli od czasu do czasu pojawia się u nas zgaga, to nie trzeba się martwić, a wystarczy sięgnąć po lek dostępny bez recepty. Jeżeli jednak jej występowanie jest częste lub objawy są bardzo nasilone, to wizyta u lekarza jest niezbędna.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie