Strona główna

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Jeszcze nie tak dawno sądzono, że wrzody są chorobą osób zestresowanych i przepracowanych, jednak obecnie jest wiadome, że cierpią na nie także osoby, które nie mają nadmiernych stresów.

Czym jest choroba wrzodowa?

Charakteryzuje się ona pojawianiem się wrzodów trawiennych, czyli ubytków w śluzówce żołądka lub dwunastnicy, którym towarzyszy stan zapalny i martwica. Najczęściej uaktywnia się ona w okresach wiosennych i jesiennym. Przyczyn choroby wrzodowej jest wiele, do jednej z najczęstszych należy zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywoływane jest przez bakterię Heliobacter pylori. Wrzody mogą być również spowodowane przez nadużywanie niektórych leków, zwłaszcza jeżeli stosowane są przez dłuższy czas ( np. niesteroidowe leki przeciwzapalne). Stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta, wpływająca na zaburzenie równowagi w żołądku mogą sprzyjać zaostrzeniu się objawów choroby.

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Bywa, że niektóre osoby mają wrzody, choć o tym nie wiedzą. Niektóre objawy mogą również wskazywać na problemy układu trawiennego, takie jak niestrawność, zgaga czy nudności. Wrzody żołądka mogą objawiać się bólem w dołku podsercowym, który pojawia się w godzinę lub dwie po posiłku. Podejrzliwość powinien budzić również spadek masy ciała czy nadmierne zmęczenie. W niektórych wypadkach u osób chorych mogą wystąpić ostre objawy choroby, takie jak krwawe wymioty, smoliste stolce, objawy wstrząsu czy silny ból brzuch z utrzymującym się napięciem mięśni brzucha. W takich wypadkach należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Diagnozowanie i leczenie

Choroba jest potwierdzana w badaniu przy użyciu endoskopu – gastroskopii. Badanie to pozwala na zaobserwowanie zmian w śluzówce żołądka, a także na pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia Heliobacter pylori stosowane są również nieinwazyjne testy diagnostyczne. Jeżeli obecność bakterii się potwierdzi, najczęściej stosowana jest kuracja będąca połączeniem zastosowania inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków. W przypadku innych przyczyn choroby stosowane są między innymi leki zobojętniające działanie kwasu żołądkowego. W przypadku powikłań może zostać zastosowane leczenie chirurgiczne.
Choroba wrzodowa występuje u co dziesiątego Polaka, większe ryzyko posiadania wrzodów mają osoby, u których w rodzinie już one występowały, bowiem wpływ może mieć czynnik genetyczny.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie