Strona główna

Przejedzenie a zgaga

W czasie świętowania różnych uroczystości często folgujemy swojemu apetytowi i zjadamy więcej niż zazwyczaj. Niektórzy będą odczuwać po prostu pełność w żołądku. Natomiast osoby z osłabionym dolnym zwieraczem przełyku, będą cierpieć z powodu cofania się treści z żołądka do przełyku, a tym samym pieczenia i zgagi.

Jak uniknąć przejedzenia?

Przejedzenie tak naprawdę nie jest przyjemne, jednak można go uniknąć, stosując kilka zasad. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, żeby wszystkie posiłki spożywać powoli i dokładnie przeżuwać jedzenie. Dzięki temu nasz mózg będzie miał odpowiednio dużo czasu, aby wysłać sygnał, że żołądek jest pełny. Potrzeba około dziesięciu minut, zanim ośrodek sytości, znajdujący się w mózgu zasygnalizuje, że należy skończyć posiłek. Dlatego też przed nałożeniem sobie kolejnej potrawy bądź dokładki warto poczekać kwadrans. Zgaga może wystąpić również w przypadku, jeżeli zjemy mało, ale potrawy będą tłuste i ciężkostrawne.

Nieprzyjemna zgaga

Zgaga objawia się uczuciem pieczenia w przełyku, które spowodowane jest nadmierną ilością kwasu żołądkowego produkowanego w procesie trawienia. Często pojawia się ona jako następstwo przejedzenia. Jeżeli po spożyciu posiłku dokucza zgaga, należy podjąć działania, mające na celu zneutralizowanie soku żołądkowego cofającego się do przełyku. Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się zgagi jest zjedzenie kleiku z siemienia lnianego godzinę po posiłku. Mielone nasiona siemienia należy zalać wodą i pozostawić do napęcznienia. Konsystencja kleiku jest dość „śliska”, dlatego nie wszystkim będzie ona odpowiadać. Pomocna może być również łyżeczka sody oczyszczonej, popita szklanką ciepłej wody. Warto sięgnąć również po środki dostępne w aptekach bez recepty, takie jak na przykład tabletki do ssania Manti. Lek ten działa miejscowo, zobojętniając kwas solny, obecny w kwaśnej treści żołądkowej.

Choć najlepszym sposobem na uniknięcie zgagi jest zachowaniu umiaru przy spożywaniu posiłków, to jednak warto mieć pod ręką sprawdzone lekarstwo na zgagę. Dzięki temu szybko pozbędziemy się nieprzyjemnej dolegliwości, kiedy tylko zacznie dokuczać.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie