Strona główna

Zgaga po imprezie

W całym naszym życiu zgaga może pojawiać się wielokrotnie. U wielu osób pojawia się ona zwłaszcza po różnego rodzaju imprezach, ponieważ wtedy folgujemy swojemu podniebieniu, a także spożywamy duże ilości alkoholu.

Alkohol, słodycze, tłuste jedzenie, czyli przepis na zgagę

W czasie świętowania różnych okazji zwykle pozwalamy sobie na więcej niż zwykle w kwestii jedzenia oraz picia alkoholu. Warto jednak pamiętać, że przejedzenie w połączeniu z piwem, winem czy wódką może skutkować pojawieniem się zgagi, czyli cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Pojawia się wtedy uczucie charakterystycznego palenia w przełyku, a nawet kwaśny posmak w ustach. Dodatkowo w czasie celebrowania różnych okazji spędzamy czas najczęściej siedząc przy stole, co spowalnia proces trawienia, a przy przejedzeniu wywołuje ucisk na żołądek. Sprawy nie poprawiają również uciskające brzuch ubrania, które na dodatek robią się opięte, kiedy kosztujemy kolejnych pyszności.

Uniknij zgagi

Aby nie cierpieć na zgagę po imprezie, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim w czasie biesiadowania warto spożywać małe ilości jedzenia, dokładnie je przeżuwając. Jeżeli chcemy skosztować różnych potraw, to najlepiej nakładać na talerz po łyżce zamiast ładować góry jedzenia. W przerwach pomiędzy jedzeniem warto pospacerować, aby uniknąć zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji i ucisku. Na imprezę warto założyć wygodne, luźne ubranie, gdyż ucisk na żołądek może wywołać zgagę przy przejedzeniu. Po posiłku nie należy się kłaść, gdyż w pozycji leżącej kwaśna treść żołądka może się cofać do przełyku. Aby poprawić proces trawienia sięgnąć można po zioła: miętę, koper włoski lub majeranek.

Sięgnij po leki

Jeżeli pozwoliliśmy sobie na obżarstwo, na skutek którego pojawiła się zgaga, to warto sięgnąć po leki zobojętniające kwas żołądkowy. Są one dostępne w aptekach bez recepty i można je stosować doraźnie. Zwykle stosowane są w nich dwa wodorotlenki: magnezu oraz glinu, które neutralizują kwas solny, wytworzony w żołądku. Działanie tych leków następuje do kilkunastu minut po ich przyjęciu i utrzymuje się przez parę godzin.

Warto jednak pamiętać, by środki tego typu stosować tylko w razie potrzeby. Najlepszym sposobem na uniknięcie zgagi jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Jeżeli zgaga pojawia się często, to warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być ona objawem choroby, na przykład refluksu przełyku.

Dowiedz się, jak i gdzie jeść smacznie i zdrowo

Przejdź do Hello Zdrowie