strips strips
Jak dbać o  siebie w ciąży? Kobieta w ciąży o brązowych włosach w miętowej koszuli siedzi na kanapie w salonie i pije wodę.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Troska o siebie to pierwszy krok do zapewnienia zdrowego rozwoju ciąży. Sprawdź, co możesz zrobić, by jednocześnie zadbać o siebie i maluszka.

W czasie ciąży możesz na wiele sposobów zadbać o zdrowie, ciało i umysł. Prawidłowe odżywianie, umiarkowana aktywność fizyczna, spacery na świeżym powietrzu czy też zajęcia relaksacyjne to tylko niektóre przykłady działań, które pomogą Ci zatroszczyć się o siebie w tym szczególnym okresie.

Jak zadbać o siebie w ciąży?

Zastanawiasz się, jak dbać o siebie w ciąży? Regularne wizyty kontrolne u ginekologa powinny stanowić część Twojej rutyny. W ten sposób będziesz wiedzieć dokładnie, co możesz, a czego nie możesz robić. Są jednak pewne rzeczy, na które kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę.

Dieta w ciąży – zwróć uwagę na to, co jesz

Utrzymanie zbilansowanej diety sprzyja rozwojowi dziecka i pomaga również Tobie w spokojnym przebiegu ciąży. Co więcej, zdrowa żywność zapewnia niezbędne rezerwy witamin i składników mineralnych nie tylko w okresie ciąży, ale także w fazie poporodowej. Dbaj o różnorodność spożywanych pokarmów, uwzględnij w diecie świeże i naturalne produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Posiłki muszą pokrywać również zapotrzebowania na energię i zapewnić prawidłowy przyrost masy ciała1.

Zdrowy styl życia w ciąży a odżywianie – patrz na to, jak jesz

Pamiętaj, że odpowiednie zmiany w stylu życia i w codziennej diecie pomagają uchronić się przed niektórymi dolegliwościami, np. przed zgagą, której mogą doświadczać kobiety w ciąży. Dlatego w tym okresie lepiej zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw, które mogą nasilać objawy zgagi. Jedz regularnie, powoli, często i w małych objętościach oraz nie pij napojów w trakcie jedzenia. Po ostatni posiłek najlepiej sięgaj maksymalnie 2-3 godziny przed snem2.

Sport w ciąży – ćwicz, jeśli możesz

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, zadbaj o regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny. 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o niewielkiej intensywności przyniesie wiele korzyści Tobie i Twojemu dziecku. Jaki sport w ciąży wybrać? Może to być jazda na rowerze stacjonarnym, aerobik na basenie, pływanie, joga lub nordic walking. Wybierz to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności.

A jaka aktywność fizyczna w ciąży nie jest zalecana? To wszelkie sporty niosące ryzyko upadku lub urazu brzucha, np. jazda na nartach, gra w piłkę oraz – po pierwszym trymestrze – ćwiczenia w pozycji leżącej na plecach3.

Higiena psychiczna w ciąży – zadbaj o relaks

W czasie ciąży zadbaj także o swój umysł, bo higiena psychiczna jest równie ważna, jak opieka prenatalna i troska o zdrowie fizyczne. Dlatego zajmij się przyjemnymi zajęciami, wyjdź na spacer do lasu, rozkoszuj się słoneczną pogodą w parku, czytaj książki, oglądaj seriale, spotkaj się z koleżankami lub wybierz na zakupy. Zrelaksuj się podczas kąpieli (byle nie w gorącej wodzie) lub przy dobrej kolacji w restauracji. Unikaj stresujących sytuacji. Możesz też medytować lub stosować techniki relaksacyjne. Rób to, co przynosi Ci uspokojenie i odprężenie.

Jak dbać o siebie w ciąży, żeby dziecko było zdrowe?

Palenie z tytoniu szkodzi prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dlatego, aby maluszek był zdrowy, przyszła mama powinna rzucić palenie. W ciąży nie można też spożywać napojów alkoholowych. Z kawy nie musisz rezygnować, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru w spożyciu kofeiny.

Dbanie o siebie w ciąży to utrzymanie równowagi w zdrowym stylu życia na gruncie zdrowia fizycznego i psychicznego. W miarę możliwości powinnaś regularnie ćwiczyć, dostarczać do organizmu wraz z dietą niezbędny zestaw witamin i składników mineralnych oraz zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj też, że dbanie o siebie i o dziecko to regularne badania wykonywane u lekarza prowadzącego ciążę.


1https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych
2www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2023/3/3_89_2023.pdf
3https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/123708,czy-aktywnosc-fizyczna-w-ciazy-jest-bezpieczna

Bibliografia:

  1. Jonas K., Kopeć G., Czy aktywność fizyczna w ciąży jest bezpieczna? (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/123708,czy-aktywnosc-fizyczna-w-ciazy-jest-bezpieczna, dostęp: 19.03.2024).
  2. Swora-Cywnar E. i in., Żywienie kobiet w ciąży i karmiących piersią [w:] Pielęgniarstwo Polskie Nr 3 (89) 2023: 102-112.
  3. Szostak-Węgierek D., Zasady odżywiania ciężarnych (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych, dostęp: 19.03.2024).

calendar 2024-06-20

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej