strips strips
Kiedy pojawia się zgaga w ciąży i ile trwa? Kobieta w ciąży z miską zdrowej, kolorowej sałatki siedzi na łóżku w sypialni.

Kiedy pojawia się zgaga w ciąży i ile trwa?

Zgaga w czasie ciąży to jeden z najczęstszych powodów dyskomfortu zgłaszanych przez przyszłe mamy. Sprawdź, kiedy może pojawić się zgaga w ciąży i od jakich czynników uzależniony jest czas jej trwania.

W czasie ciąży kobieta może odczuwać zgagę, gdy następuje cofanie się treści żołądkowej z kwasami żołądkowymi do przełyku. To powoduje pieczenie w żołądku i okolicy gardła. Dobra wiadomość jest taka, że ta dolegliwość mija po narodzinach dziecka, a w ciąży ​​można kontrolować ten problem.

Zgaga w ciąży – od kiedy się zaczyna?

Uciążliwa zgaga może pojawić się zarówno na początku, jak i na końcu okresu ciąży. Podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości występujących w ciąży, przyczyny zgagi są związane ze zmianami hormonalnymi i nieuniknionymi procesami zachodzącymi w organizmie przyszłej matki. Objawy zgagi często nasilają się w miarę wzrostu i rozwoju dziecka.

Kiedy pojawia się zgaga w ciąży? Może wystąpić już na samym początku1. Według statystyk2:

 • zgaga w ciąży w 1. trymestrze dokucza około 20% przyszłych matek;
 • zgaga w 2. trymestrze ciąży występuje u ponad 39% ciężarnych;
 • zgaga w 3. trymestrze ciąży pojawia się u 60-70% kobiet, a ponad 10% odczuwa jej dolegliwości codziennie.

Zgaga w ciąży – kiedy może się pojawić?

Istnieją dwie główne przyczyny pojawienia się zgagi w czasie ciąży:

 1. zmiany hormonalne,
 2. wzrost płodu3.

W czasie ciąży zwiększa się produkcja progesteronu, czyli hormonu rozluźniającego mięśnie macicy, umożliwiającego jej rozciągnięcie i wspierającego rozwój dziecka. Problem w tym, że działa także na mięśnie żołądka, rozluźniając zastawkę kontrolującą wejście pokarmu do układu trawiennego i zapobiegającą cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. W przypadku braku tej kontroli kwasy żołądkowe przedostają się do gardła, powodując uczucie pieczenia i gorycz w ustach. Rozluźnienie mięśni brzucha spowalnia również trawienie, sprzyjając odczuwaniu dyskomfortu i nudnościom.

W miarę jak dziecko rośnie i macica się powiększa, wszystkie narządy jamy brzusznej unoszą się ku górze. W rezultacie żołądek i jelita ulegają uciskowi, co spowalnia trawienie i zmniejsza zdolność żołądka do zatrzymywania kwasów w środku. Pojawia się charakterystyczne uczucie pieczenia. Dlatego też zgaga w 9. miesiącu ciąży jest tak uciążliwa dla niektórych kobiet.

Ile trwa zgaga w ciąży?

Zgaga to objaw, który może pojawiać się i znikać przez cały okres ciąży. Zazwyczaj ustępuje całkowicie po urodzeniu dziecka. Jednak czas trwania zgagi uzależniony jest od różnych czynników, które można kontrolować. Są to m.in.4:

 • dieta: im bardziej lekkostrawna, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zgagi;
 • jakość spożywanych potraw: należy unikać tłustego jedzenia, żywności przetworzonej, kwaśnej, słodyczy, kawy i gazowanych napojów;
 • nawodnienie organizmu: warto pić dużo, zwłaszcza niegazowanej wody;
 • nawyki żywieniowe: lepiej jeść mniej a częściej i unikać jedzenia przed snem (zachować odstęp minimum 2 godzin);
 • aktywność fizyczna: trzeba unikać ruchów, które mogą sprzyjać zgadze, takich jak zginanie w pasie;
 • pozycja snu: warto skorzystać z poduszek, aby unieść głowę, szyję i ramiona oraz ułożyć się na lewym boku.

Trudno zatem odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile trwa zgaga w ciąży. Jednak kiedy zgaga w ciąży trwa zbyt długo, a jej objawy są uciążliwe pomimo wyeliminowania nasilających je czynników, warto skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny dolegliwości.


1https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie
2https://aptekarz.pl/zgaga-w-okresie-ciazy-co-zrobic-aby-ja-zredukowac/
3https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej
4https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny

Bibliografia:

 1. Żuchowska E., Zgaga w ciąży – jak złagodzić uciążliwe pieczenie?, 2023 (witryna internetowa: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie (dostęp: 21.05.2024)).
 2. Jabłoński M., Zgaga w okresie ciąży – co zrobić, aby ją zredukować?, 2020 (witryna internetowa: https://aptekarz.pl/zgaga-w-okresie-ciazy-co-zrobic-aby-ja-zredukowac/ (dostęp: 21.05.2024)).
 3. Mokrowiecka A., Refluks żołądkowo-przełykowy u ciężarnej, 2012 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej (dostęp: 21.05.2024)).
 4. Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny (dostęp: 21.05.2024)).

calendar 2024-07-04

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej