strips strips
miniatura artykułu - Zgaga – objawy, przyczyny, leczenie

Zgaga – objawy, przyczyny, leczenie

Zgagą określa się nieprzyjemne palenie i pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Jest to charakterystyczny objaw choroby refluksowej, polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jednak bardzo często dotyka osób zdrowych i związana może być ze spożyciem określonych pokarmów. Potrafi być bardzo uporczywa i mocno dawać się we znaki. Jak radzić sobie ze zgagą? Odpowiadamy!

Zgaga – co to jest?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest zgaga. W ten sposób określa się występujące w klatce piersiowej i przełyku, a dokładniej w dołku podsercowym, tuż za mostkiem, a niekiedy dochodzące wręcz do gardła, uczucie palenia i pieczenia1. Potrafi być ono bardzo dokuczliwe i powodować duży dyskomfort. 

Nawet jeśli wiadomo, co to zgaga, jej rozpoznanie wielu osobom sprawia trudność. Dlatego dolegliwość ta bywa mylona z objawami niedokrwienia serca. Odbijanie i zgaga to jednak typowe objawy związane ze zjedzeniem posiłku albo ze schylaniem się, natomiast objawy związane z chorobą wieńcową pojawiają się np. po dużym wysiłku lub po wyjściu na zimne powietrze1.

Zgaga – objawy

Typowe objawy zgagi to pieczenie w przełyku i klatce piersiowej. Niekiedy ból lokalizuje się nieco niżej, w podbrzuszu. Paleniu w przełyku może ponadto towarzyszyć gorzki posmak w ustach. Wspomniane objawy mogą pojawić się po posiłku oraz podczas wykonywaniu niektórych czynności, np. przy schylaniu się lub w czasie leżenia1.

Ile trwa zgaga?

Wiele osób pewnie chciałoby dowiedzieć się, ile trwa zgaga, jednak nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od źródła dolegliwości oraz podjętych działań mających na celu jej złagodzenie. Zwykle zgaga odpuszcza w ciągu kilku godzin, lecz niekiedy utrzymuje się dłużej, nawet do kilku dni lub tygodni (z możliwymi przerwami). Wtedy warto zgłosić się po pomoc do specjalisty, który zleci badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Zgaga – przyczyny

Skąd się bierze zgaga? Bezpośrednią przyczyną zgagi jest cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Nabłonek przełyku nie jest przystosowany do kontaktu z substancjami o silnie drażniącym działaniu, a takowe właśnie wykazuje kwas solny. W związku z tym dochodzi do jego podrażnienia i pojawia się zgaga1

A od czego jest zgaga? Przyczyny zgagi można też doszukiwać się w jedzeniu niektórych pokarmów. Co powoduje zgagę? Niestety nie ma uniwersalnej listy produktów powodujących zgagę, każdy powinien sam zaobserwować, co ją wywołuje. Najczęściej pojawienie się zgagi obserwuje się po spożyciu tłustych potraw lub czekolady albo wypiciu kawy czy alkoholu1.

Sprawdź, czego nie jeść przy zgadze.

Zgaga – leczenie

Jak leczyć zgagę? Gdy pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, każdy zastanawia się, co wziąć na zgagę. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się lek na zgagę zmniejszający wydzielanie żołądkowe. Trzeba jednak pamiętać, że dostępne bez recepty leki na zgagę działają objawowo. Leczenie zgagi przewlekłej powinno odbywać się pod kontrolą lekarza1.

Na zgagę można też zastosować domowe sposoby. Co pomoże na zgagę? Chwilową ulgę może przynieść wypicie płynu, np. mleka. Pomocne może okazać się także zaprzestanie palenia papierosów i unikanie pokarmów nasilających przykre objawy1.

Przewlekła zgaga – co może oznaczać i jak sobie z nią radzić?

Pojawiająca się sporadycznie silna zgaga na ogół nie jest powodem do zmartwień i nie wymaga diagnostyki, choć i w jej przypadku można zasięgnąć porady lekarza. Niezwłocznej konsultacji ze specjalistą wymaga za to przewlekła zgaga, która utrzymuje się od kilku tygodniu czy nawet miesięcy. W takim przypadku bolesna zgaga może być objawem choroby refluksowej przełyku, która z kolei wymaga specjalistycznego leczenia2Sprawdź, jak odróżnić zgagę od refluksu

Przewlekła i bolesna zgaga może być też objawem choroby niedokrwiennej serca i innych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy, koniecznie udaj się do lekarza3:

  • ból w klatce piersiowej (może pojawić się też w okolicach barków), płytki oddech, pocenie, promieniowanie bólu do kończyn górnych, karku, ramion lub żuchwy (mogą temu towarzyszyć trudności z oddychaniem)
  • trudności z połykaniem i ból podczas połykania
  • zawroty głowy, nudności, wymioty
  • wymioty krwawe lub wyglądające jak fusy z kawy
  • krwawienie lub krew w stolcu, czarne stolce
  • zgaga trwająca dłużej niż 3 miesiące
  • zgaga połączona z bólem, zawrotami głowy i nadmierną potliwością
  • uporczywy ból brzucha
  • nagła utrata masy ciała
  • nowe lub zmienione objawy niestrawności i zgagi u osób po 40.

Bibliografia:

  1. Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga (dostęp: 2023.01.26.)).
  2. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) — problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, 201–210.
  3. Boboryk D., Ból w klatce piersiowej – diagnostyka i leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej (dostęp: 2023.02.08)).

Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-02-15

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej