strips strips
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.

Ból żołądka i zgaga po kawie

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać.

Ból żołądka po kawie

Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z pewnością bardzo nieprzyjemne. Pojawiają się dlatego, że kawa sprzyja wydzielaniu soku żołądkowego i niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na jego podwyższony poziom1. Jeśli także należysz do tej grupy, możesz spróbować pić lżejszą kawę, robić to bezpośrednio po posiłku czy unikać jej na pusty żołądek. Jeśli to nie pomoże, rozważ jej ograniczenie do minimum.

Wzdęcia po kawie

To jeden z najczęstszych problemów, jaki pojawia się po kawie. Może on mieć kilka przyczyn. Jedną z nich są kwasy znajdujące się w kawie, które wpływają na metabolizm i przyspieszają przemieszczanie się pokarmu w jelitach. Właśnie dlatego nawet po wypiciu czarnej kawy bez dodatku cukru czy mleka możesz mieć nagłą potrzebę wizyty w toalecie. Zwłaszcza u osób z zespołem jelita drażliwego kawa może sprzyjać wzdęciom czy biegunkom. Jeśli chcesz uniknąć problemów z jelitami po kawie, wybieraj tę mocniej paloną, tak zwaną „dark roast”2, a latem kawę „cold brew”. Udowodniono, że zawierają one mniej kwasów, a więc nie pobudzają aż tak mocno pracy jelit.

Najczęściej za wzdęcia po kawie odpowiada jednak biała kawa. Jeśli zadajesz sobie więc pytanie, czy kawa z mlekiem szkodzi na żołądek, odpowiedź brzmi: może szkodzić. Zazwyczaj jest za to odpowiedzialna laktoza znajdująca się w mleku. Z jej trawieniem ma problem nawet do 37% dorosłych3. Za rewolucje jelitowe odpowiadać mogą także inne białka mleka, na przykład kazeina. Jeśli masz problem z jelitami po kawie z mlekiem, spróbuj dodawaj do niej mleko bez laktozy. Jeśli to nie pomoże, pomyśl o zamienieniu go na mleko roślinne.

Zgaga po kawie – dlaczego się pojawia?

Zgagę może nasilać wiele produktów spożywczych, takich jak cytrusy, sos pomidorowy, pikantne przyprawy, ocet, czekolada, cebula czy alkohol. Na tej liście znajduje się też kawa, a raczej kofeina4. Kofeina może działać rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku i sprzyjać przez to refluksowi5.

Jeśli jednak lubisz kawę, możesz spróbować zmienić sposób, w jaki ją pijesz i to, jaką kawę pijesz. Jaka kawa przy zgadze i refluksie będzie najlepsza? Na pewno słabsza, z mniejszą zawartością kwasów i kofeiny. Także ta z dodatkiem mleka może zmniejszyć ryzyko występowania zgagi. Postaraj się też zaobserwować, czy refluks lub zgaga pojawiają się gdy pijesz kawę na czczo, między posiłkami czy tuż po posiłku i dopasować picie kawy do okoliczności, w których masz najmniejsze dolegliwości. Pomocny w zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów zgagi po kawie może być też lek na zgagę.

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28696284/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24510512/
  3. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/nietolerancja-laktozy-co-mozna-stosowac-a-czego-unikac-w-diecie/#:~:text=Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia,20-37% osób dorosłych
  4. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-to-eat-when-you-have-chronic-heartburn
  5. https://www.healthline.com/health/gerd/coffee-tea#caffeine-and-gerd


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-08-07

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej