strips strips
Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi.

Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, w tym zgagi1. Osoby o podwyższonym poziomie stresu mogą tez silniej odczuwać objawy refluksu i zgagi. Zgaga na tle nerwowym jest dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie w społeczeństwach, gdzie tempo życia jest szybkie i wiąże się z ciągłym narażeniem na stres.

Czym jest refluks na tle nerwowym?

Refluks na tle nerwowym może być wywołany przez stres związany z pracą, problemami osobistymi czy innymi trudnymi sytuacjami życiowymi. Mechanizm ten jest złożony i obejmuje zarówno bezpośredni wpływ stresu na motorykę przewodu pokarmowego, jak i pośrednie efekty, takie jak zmiany w produkcji kwasu żołądkowego czy wzmożone wydzielanie hormonów stresu, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie bariery między żołądkiem a przełykiem.

Nerwica żołądka to nieoficjalne określenie na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które mogą być powiązane ze stanami lękowymi. Objawy te mogą obejmować bóle brzucha, nudności, a także zgagę. Osoby cierpiące na nerwicę często doświadczają somatycznych objawów, które mają źródło w psychice, ale manifestują się fizycznie.

Ważne jest, aby rozpoznać, że choć stres może być jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia zgagi, nie jest to jedyny i wyłączny powód. Zgaga może mieć również podłoże w nieodpowiedniej diecie, otyłości, paleniu tytoniu czy przyjmowaniu niektórych leków. Jednak u osób narażonych na częsty stres, uznawany jest on za silny czynnik wywołujący nieprzyjemne objawy zgagi2.

Stres a zgaga – jak sobie radzić?

Aby zaradzić zgadze na tle nerwowym, ważne jest podejście holistyczne, które obejmuje zarówno zmianę stylu życia, jak i podejście do zarządzania stresem. Oto, co może pomóc:

  • Techniki relaksacyjne – ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu, a tym samym zmniejszyć objawy zgagi.
  • Kontakt z terapeutą – w niektórych przypadkach pomocny może być również kontakt z psychoterapeutą, który pomoże w opracowaniu strategii radzenia sobie ze stresem.
  • Leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego lub neutralizujące jego nadmiarlek na zgagę jest w stanie doraźnie pomóc w przypadku wystąpienia jej objawów.
  • Sport i zdrowy sen – sen oraz aktywność fizyczna3 obniża poziom hormonów stresu, co z kolei może wpłynąć pozytywnie na objawy zgagi i refluksu.

Podsumowując, istnieje wyraźny związek między stresem a zgagą. Zgaga na tle nerwowym jest dolegliwością, która wymaga złożonego podejścia, w tym zmiany nawyków życiowych oraz nauczenia się metod radzenia sobie ze stresem. Nie można jednak przypisywać każdego przypadku zgagi wyłącznie stresowi – należy również rozważyć inne potencjalne przyczyny i czynniki ryzyka.

1https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15184707/
2https://www.jstage.jst.go.jp/article/internalmedicine/54/7/54_54.3056/_article
3https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306453022001846#:~:text=Cortisol and sleep are inter,no older adults were included

 
Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15184707/
  2. https://www.jstage.jst.go.jp/article/internalmedicine/54/7/54_54.3056/_article
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306453022001846#:~:text=Cortisol and sleep are inter,no older adults were included


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-11-23

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej