strips strips
zdjęcie artykułu Famotydyna

Famotydyna – superbohater w walce ze zgagą

Pieczenie w przełyku i ból w nadbrzuszu? To może być zgaga. Kto nie słyszał tego określenia. Stosujemy je powszechnie na opisanie różnych dolegliwości i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Gdy dyskomfort w okolicy górnego przewodu pokarmowego nie ustępuje, należy zwrócić się o poradę do specjalisty, który zarekomenduje nam lek na zgagę.

Jak zatrzymać zgagę?

Zgaga określana jest jako pieczenie w przełyku, które może rozchodzić się w kierunku szyi lub podstawy gardła. Leki na zgagę dzielimy na te zobojętniające kwas żołądkowy oraz te, które są inhibitorami. To substancje, których obecność powoduje zwolnienie lub zatrzymanie przebiegającej w organizmie reakcji chemicznej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje inhibitorów:

  • Inhibitory pompy protonowej (leki, które działają do 24 h; zmniejszają ilość kwasu solnego)
  • Inhibitory receptora histaminowego H(zmniejszają ilość kwasu żołądkowego).

W 1976 roku w świat medycyny wkroczyły leki, których mechanizm działania został oparty na blokowaniu receptora histaminowego H2. W wyniku tego działania mechanizm zwiększający produkcję soku żołądkowego i jego głównego składnika, czyli kwasu solnego – został po raz pierwszy zahamowany.

Famotidinum – famotydyna w walce ze zgagą

Famotydyna to inhibitor receptorów histaminowych H2, które znajdują się w ścianie komórek okładzinowych żołądka. Hamuje wydzielanie kwasu solnego – na przykład wywołane przez bodziec pokarmowy, histaminę lub pentagastrynę – a także zmniejsza stężenie pepsyny w soku żołądkowym.

Manti Extra

Męczy Cię zgaga i pieczenie w przełyku? Famotydyna w połączeniu z węglanem wapnia i wodorotlenkiem magnezu zawarte w preparacie Manti Extra łagodzą objawy nadkwaśności żołądka. Famotydyna hamuje produkcję kwasu solnego nawet do 12 godzin.

Referencje:

  1. Schachter H. Indigestion and Heartburn. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd ed. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 83. PMID: 21250249.
  2. LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012–. Histamine Type-2 Receptor Antagonists (H2 Blockers). 2018 Jan 25. PMID: 31643264.
  3. LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012–. Famotidine. 2018 Jan 25. PMID: 31643553.

Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2022-07-24

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej