Strona główna

Przewodnik po zgadze - co warto o niej wiedzieć?

Uczucie pieczenia w przełyku, ból w klatce piersiowej oraz niesmak w ustach to objawy zgagi. Mogą ją wywołać potrawy tłuste, ciężkostrawne, a także ostro przyprawione. Dowiedz się, czym jest zgaga, jak jej unikać i jak ją pokonać, kiedy się pojawi.

1 /

Objawy zgagi

Zgaga objawia się przede wszystkim występowaniem uczucia pieczenia w okolicy klatki piersiowej, a także kwaśnym posmakiem w ustach i charakterystycznym paleniem w przełyku.

Objawy zgagi występują najczęściej w ciągu kilku godzin od zjedzenia ciężkostrawnego bądź ostro przyprawionego posiłku, a nasilają się w trakcie przyjmowania pozycji leżącej oraz pochylania się.

Mechanizm powstawania zgagi

Kiedy przełykamy przeżuty kęs pożywienia, to poprzez przełyk wędruje on do żołądka. Żołądek od górnej części przewodu pokarmowego jest oddzielony mięśniem - dolnym zwieraczem przełyku, który uniemożliwia cofanie się zakwaszonej treści pokarmowej z powrotem do przełyku.

Kiedy mięsień ten nie pracuje prawidłowo, wówczas zdarzyć się może, że kwaśna treść żołądkowa cofa się, powodując zgagę. Dolegliwość ta nazywana jest refluksem.

Jakie produkty mogą powodować zgagę?

Niektóre produkty spożywcze mogą powodować lub nasilać zgagę. Należy zwrócić uwagę na ostre przyprawy, czosnek, cebulę, a także na owoce cytrusowe.

Ogranicz spożycie potraw tłustych i smażonych lub modyfikuj je tak, by wykluczać z nich drażniące składniki. Mocna herbata i kawa, alkohole czy napoje gazowane u niektórych osób mogą powodować zgagę.

Występowaniu zgagi po posiłku sprzyja także wzmożony stres, nadwaga oraz nadmierny ucisk brzuch w czasie posiłku oraz bezpośrednio po nim. Również palenie papierosów może nasilać występowanie zgagi.

Jak przeciwdziałać zgadze?

Aby uniknąć zgagi, warto pamiętać o umiarze w jedzeniu, a także zredukowaniu ilości mocnych przypraw, potraw tłustych i ciężkostrawnych. Jeżeli masz nadwagę, to warto pomyśleć o zrzuceniu kilku kilogramów.

Pomoże w tym aktywność fizyczna, jednak pamiętać należy o tym, by ćwiczenia fizyczne nie były wykonywane bezpośrednio po posiłku, ponieważ to może nasilać zgagę.

Sposoby na zgagę

Warto sięgnąć po lek, taki jak Manti, który zobojętni kwas żołądkowy i zneutralizuje kwaśną treść żołądkową, dzięki czemu zgaga zniknie. Należy pamiętać o tym, że leki o działaniu neutralizującym mogą być stosowane doraźnie. Gdy zgaga występuje często należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Dowiedz się więcej:

Przejdź do Hello Zdrowie