strips strips
Zgaga po jedzeniu

Zgaga po jedzeniu

Zgaga po posiłku to nieprzyjemna, ale bardzo popularna dolegliwość. Charakteryzuje się uczuciem pieczenia i bólu w okolicy mostka lub klatki piersiowej3. Sama w sobie nie musi być objawem choroby refluksowej, o ile występuje sporadycznie2. Jednak nawet rzadko występujące palenie w przełyku powoduje dyskomfort i obniża jakość życia, dlatego warto wiedzieć, z czego wynika zgaga po jedzeniu, jak jej uniknąć oraz co zrobić, gdy już nadejdzie.

Za każdym razem kiedy zjem, mam zgagę – dlaczego?

Pieczenie w przełyku po zjedzeniu posiłku nie jest niczym przyjemnym. Zgaga po jedzeniu wiąże się jednak właśnie z żywieniem, a dokładniej z nieprawidłową dietą1,2. Zjedzenie ciężkostrawnego posiłku może powodować podrażnienie błony śluzowej, cofanie się treści pokarmowej do przełyku i przez to wywoływać dolegliwość, jaką jest zgaga1,2.

Dzieje się to także wtedy, gdy niektóre z pokarmów stymulują receptory nerwowe w błonie śluzowej, co skutkuje bólem i właśnie zgagą1. Jeśli zgaga po jedzeniu nie pojawia się sporadycznie, a nagminnie, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać przewlekłe schorzenie, jakim jest choroba refluksowa przełyku1,2.

Najczęstsza przyczyna zgagi po jedzeniu

Tym, co powoduje zgagę jest cofanie się treści pokarmowej i wydzielanego kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny drażni w ten sposób delikatną błonę przełyku, powodując nieprzyjemne uczucie i ból, czyli zgagę1. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieprawidłowy dobór spożywanych posiłków.

Jakie potrawy mogą wywołać zgagę?

U każdej osoby zgagę mogą powodować inne posiłki, a nawet pojedyncze składniki, dlatego najlepiej przyjrzeć się temu z uwagą. Jednak do tych, które najczęściej ją wywołują, należą smażone, tłuste lub kwaśne potrawy.

Zgaga po jedzeniu może mieć też związek z częstym piciem kawy oraz alkoholu, który ma właściwości kwasotwórcze, a także z jedzeniem czekolady. Do posiłków, które mogą działać drażniąco należą też esencjonalne, intensywne wywary, zupy warzywne i grzybowe1. Może się więc okazać, że w takiej sytuacji będzie trzeba ograniczyć lub całkiem zrezygnować z mocno przyprawionego, intensywnego i tłustego jedzenia.

Jak uniknąć zgagi po jedzeniu?

Aby zgaga po jedzeniu odeszła w niepamięć, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim żywieniu. Dieta to kluczowa kwestia w walce ze zgagą1,2,3. Żeby skutecznie się z nią uporać, odpuść jedzenie tłustych, smażonych, intensywnie przyprawionych potraw i ogranicz spożycie alkoholu. Sprawdź też, czego nie jeść przy chorobie refluksowej, objawiającej się zgagą.

Skup się na lekkich posiłkach, które nie podrażnią przełyku. Możesz zastosować się do tzw. “białej diety”, która bazuje na mleku, wodzie, ziemniakach, siemieniu lnianym. Ogranicz spożycie pieczywa, w szczególności ciemnego. Jeśli już chcesz po nie sięgnąć, wybierz czerstwe, białe pieczywo pszenne. Jeśli na co dzień jesz mięso, wybieraj to jak najmniej tłuste1.

Przejście na lekkostrawną dietę i rezygnacja z wyżej wymienionych potraw i składników pomoże Ci zwalczyć dolegliwości zgagi po jedzeniu. Niewskazane przy zgadze jest również palenie papierosów1.

Jak pozbyć się zgagi?

Jeśli już zdarzyło się, że wystąpiła u Ciebie zgaga po jedzeniu, chwilową ulgę może przynieść wypicie szklanki mleka3. Ponadto możesz sięgnąć po lek na zgagę, który zahamuje jej objawy i przywróci komfort. W uzyskaniu długofalowych efektów pomoże prawidłowa dieta.

Bibliografia:

  1. Maria Śmiechowska, Magdalena Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, (witryna internetowa: https://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/298-304.pdf dostęp: 12.05.2023).
  2. Anna Maria Pietrzak, Rozpoznanie i leczenie choroby refluksowej – wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii 2022 w pigułce (witryna internetowa: https://www.termedia.pl/Rozpoznanie-i-leczenie-choroby-refluksowej-wytyczne-Polskiego-Towarzystwa-Gastroenterologii-2022-w-pigulce,98,47174,1,1.html, dostęp: 12.05.2023)).
  3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga

 


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-05-17

profile

Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej
Jakie są najlepsze domowe sposoby na zgagę? Sprawdź, jaki jest szybki sposób na zgagę, by pozbyć się jej nieprzyjemnych objawów. Mężczyzna, siedzący na kanapie w salonie w domu, odczuwa zgagę po zjedzeniu obfitego posiłku.
calendar2023-06-14 profile

Domowe sposoby na zgagę Manti

Zgaga potrafi być bardzo męcząca i pojawiać się niespodziewanie, na przykład w nocy. Co zrobić, aby zmniejszyć jej nieprzyjemne objawy? Poniżej znajdziesz sprawdzone domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę. Czym jest zgaga? Zgaga jest przeważnie wywołana przez refluks żołądkowo – przełykowy (GERD), choć nie tylko. Pojawia się wtedy, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, […]

Dowiedz się więcej
Zgaga po jedzeniu
calendar2023-05-17 profile

Zgaga po jedzeniu Manti

Zgaga po posiłku to nieprzyjemna, ale bardzo popularna dolegliwość. Charakteryzuje się uczuciem pieczenia i bólu w okolicy mostka lub klatki piersiowej3. Sama w sobie nie musi być objawem choroby refluksowej, o ile występuje sporadycznie2. Jednak nawet rzadko występujące palenie w przełyku powoduje dyskomfort i obniża jakość życia, dlatego warto wiedzieć, z czego wynika zgaga po […]

Dowiedz się więcej