strips strips
Jakie są najlepsze domowe sposoby na zgagę? Sprawdź, jaki jest szybki sposób na zgagę, by pozbyć się jej nieprzyjemnych objawów. Mężczyzna, siedzący na kanapie w salonie w domu, odczuwa zgagę po zjedzeniu obfitego posiłku.

Domowe sposoby na zgagę

Zgaga potrafi być bardzo męcząca i pojawiać się niespodziewanie, na przykład w nocy. Co zrobić, aby zmniejszyć jej nieprzyjemne objawy? Poniżej znajdziesz sprawdzone domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę.

Czym jest zgaga?

Zgaga jest przeważnie wywołana przez refluks żołądkowo – przełykowy (GERD), choć nie tylko. Pojawia się wtedy, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, bo mięśnie znajdujące się między nim a żołądkiem nie działają prawidłowo. Oprócz zgagi, refluks może wywoływać też inne nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, ból gardła, problemy z przełykaniem czy uczucie ciężkości w piersiach. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami zgagi, także w domu. Poznaj najlepsze domowe sposoby na zgagę.

Co na zgagę – domowe sposoby

Pod hasłem domowe sposoby na zgagę możesz znaleźć wiele porad w internecie. Zmniejszaniu jej objawów ma pomagać imbir, picie naparu z rumianku czy stosowanie suplementów z korzenia lukrecji. Ich skuteczność nie została jednak potwierdzona żadnymi większymi badaniami. Poniższe sposoby mają za to udokumentowane działanie na zgagę.

1. Dieta na zgagę

U każdego zgagę mogą powodować inne potrawy czy napoje. Istnieje jednak kilka, które wywołują ją najczęściej. Należą do nich:

 • cytrusy
 • sos pomidorowy
 • pikantne przyprawy
 • ocet
 • kofeina
 • czekolada
 • cebula
 • alkohol1

Jeśli jesz lub pijesz którąś z rzeczy z powyższej listy, przyjrzyj się temu, czy nie masz po niej zgagi. Jeśli tak się dzieje, warto zacząć unikać jej w diecie. Sprawdź, czego nie jeść przy refluksie i zgadze.

2. Unikaj pozycji leżącej po jedzeniu

Może to spowodować pojawienie się zgagi. Jeśli łapie Cię ona często zwłaszcza w nocy (zgaga w nocy), National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) w Stanach Zjednoczonych zaleca spanie z głową lekko uniesioną, na przykład na dodatkowej poduszce. Może to zmniejszać pojawianie się nieprzyjemnych objawów.

3. Spróbuj żucia gumy

Domowe sposoby na zgagę nie muszą być skomplikowane. Niektóre badania pokazują, że żucie gumy może zmniejszać objawy zgagi. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pobudza ona produkcję śliny, która z kolei neutralizuje kwas żołądkowy. Zgadze może sprzyjać jednak mięta, więc jeśli dzieje się tak również w Twoim przypadku, postaraj się wybierać gumę o innym smaku3.

Szybki sposób na zgagę

W internecie możesz znaleźć dużo domowych czy ludowych sposobów na zgagę, takich jak picie mleka, wiele z nich nie ma jednak tak naprawdę potwierdzonego naukowego działania. Skutecznym sposobem na pozbycie się jej nieprzyjemnych objawów jest lek na zgagę. Działa on już w kwadrans, nawet w przypadku nasilonych objawów. Dlatego jeśli cierpisz na nagłe i silne napady zgagi, warto mieć go w domu.

Sposoby na zgagę długofalowe

Już znasz sprawdzone domowe sposoby na zgagę i refluks. Warto jednak wprowadzić też długofalowe zmiany w sposobie życia, aby zmniejszyć ryzyko jej występowania. Oto, co warto zmienić:

 • jeśli palisz papierosy, rzuć palenie, aby zmniejszyć ryzyko epizodów zgagi
 • unikaj jedzenia posiłków na 3 godziny przed pójściem do łóżka
 • pij dużo wody
 • jedz częściej, za to mniejsze porcje
 • ogranicz picie alkoholu

Te wszystkie sposoby powinny zmniejszyć częstotliwość występowania zgagi albo nasilenie jej objawów.

Już znasz najlepsze sposoby na zgagę zarówno doraźne, jak i te, które mogą pomóc uniknąć Ci jej w przyszłości. Pamiętaj, że w przypadku zgagi bardzo ważne jest przyglądanie się i przysłuchiwanie swojemu organizmowi, aby wiedzieć, co może wywoływać lub nasilać objawy zgagi i móc w porę zapobiegać jej atakom.

1https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-to-eat-when-you-have-chronic-heartburn
2https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults/treatment
3https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/11-stomach-soothing-steps-for-heartburn

Bibliografia:

 1. What to eat when you have chronic heartburn, Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-to-eat-when-you-have-chronic-heartburn 
 2. Treatment for GER & GERD, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK), https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults/treatment
 3. 11 stomach-soothing steps for heartburn, Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/11-stomach-soothing-steps-for-heartburn


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-06-14

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej