strips strips
Zgaga w nocy

Zgaga w nocy – co na zgagę, pojawiającą się wieczorem i w nocy?

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej, występujące zazwyczaj za mostkiem, które potrafi promieniować nawet do gardła. Jest to jeden z objawów choroby refluksowej, cechującej się cofaniem treści żołądkowej do przełyku. Choć zgaga najczęściej pojawia się po posiłku, szczególnie tłustym i obfitym, to może się zdarzyć, że dokuczać będzie także w nocy. Pojawiające się zgaga w nocy może wynikać z kilku czynników. Jak sobie z nią poradzić, by spać spokojnie? Sprawdź!

Atak zgagi w nocy – jak się objawia?

Gdy pojawia się charakterystyczne palenie lub pieczenie w przełyku w nocy, to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zgagą. Objawy zgagi można dość łatwo rozpoznać, nie powinny mieć z tym problemu nawet osoby, które doświadczają jej po raz pierwszy.

Atak zgagi w nocy może wybudzić ze snu, dając następujące symptomy1,2,3:

 • uczucie palenia
 • uczucie dławienia
 • kaszel
 • kwaśny lub słony posmak w gardle
 • ucisk za mostkiem
 • mdłości

Palenie w przełyku w nocy może być wynikiem niedomknięcia zwieracza przełyku, czyli objawem choroby refluksowej.1,3 Nieprzyjemne pieczenie lokalizuje się nie tylko w przełyku, ale także w klatce piersiowej, ściślej mówiąc w dołku podsercowym, tuż za mostkiem, a niekiedy dochodzi nawet do gardła. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że aż 79% Amerykanów doświadcza objawów refluksu, w tym zgagi, w nocy.4

Zgaga występująca w nocy to niedoceniona dolegliwość kliniczna, która wpływa na jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie osób jej doświadczających.5

Uwaga! Zgaga w nocy bywa mylona z chorobą niedokrwienną serca, która daje bardzo podobne objawy2.

Przyczyny zgagi w nocy

Każdego z pewnością ciekawi, skąd bierze się zgaga w nocy. Bezpośredniej przyczyny zgagi należy doszukiwać się w cofaniu się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny działa drażniąco na nabłonek przełyku, przez co pojawiają się objawy typowe dla zgagi2.

Jakie mogą być pośrednie przyczyny wystąpienia zgagi w nocy?

 • stres
 • otyłość
 • palenie papierosów
 • picie alkoholu
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań (zwłaszcza opinających brzuch)
 • nieodpowiednia dieta
 • jedzenie zbyt obfitych posiłków
 • spożywanie posiłków na noc (czyli zbyt późno – optymalna przerwa między kolacją a położenie się spać to 2-3 godziny)3

Silna zgaga w nocy może być efektem spożycia przed snem niektórych pokarmów. Nie da się dokładnie jednak wskazać produktów, które wywołują zgagę, ponieważ każdemu może szkodzić co innego, dlatego najlepiej spróbować samemu zaobserwować, co sprawia, że pojawia się zgaga po jedzeniu2. Poniżej podpowiadamy, czego unikać przed snem.

Zgaga wieczorem i w nocy – czego unikać przed snem?

Palenie w przełyku może pojawić się zarówno wieczorem, jak i podczas nocnego spoczynku. Zgaga przed snem i zgaga w nocy mogą wynikać z podobnych czynników. Przyczyną zgagi wieczorem i w nocy może być jedzenie o późnej porze. Trzeba bowiem wiedzieć, że kładzenie się do łóżka z pełnym żołądkiem może pogarszać zgagę i nasilać przykre objawy1,2,3. Zgaga zdecydowanie częściej pojawia się, gdy kładziemy się tuż po jedzeniu lub jemy na leżąco, np. w łóżku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się zgagi pomaga nam grawitacja. Gdy jemy na siedząco lub stojąco, grawitacja pomaga utrzymać kwas solny i spożyty posiłek wewnątrz żołądka3.

Jakie produkty mogą sprawić, że pojawi się zgaga wieczorem i w nocy? Wśród produktów, które pogarszają objawy zgagi, a więc mogą także przyczyniać się do ich nasilenia w godzinach wieczornych oraz nocnych, wymienia się1,6:

 • tłuste i pikantne potrawy
 • czekoladę
 • kawę i napoje z kofeiną
 • alkohol
 • cytrusy
 • pomidory
 • cebulę i czosnek
 • pieprz

Jeśli zgaga wieczorem i w nocy pojawia się sporadycznie, najczęściej nie ma powodu do obaw. Problemem jednak staje się regularna zgaga codziennie wieczorem i w trakcie snu – w takim przypadku warto udać się do lekarza i wykonać badania.

Co na zgagę w nocy?

Kto doświadczył nieprzyjemnego pieczenia w przełyku wie, jak kłopotliwą dolegliwością jest zgaga w nocy. Co robić, gdy nie daje spać? Trzeba spróbować jej zaradzić. Co na zgagę w nocy najlepiej się sprawdzi? Przykre efekty powinien zmniejszyć dostępny bez recepty lek na zgagę, który zmniejszy wydzielanie żołądkowe2,3,6.

Leki na zgagę, np. z famotydyną, powodują wzrost wartości pH w przełyku, co neutralizuje kwas i hamuje jego wydzielanie.

Zgaga w nocy – domowe sposoby

Na palenie i pieczenie w przełyku w nocy pomóc mogą domowe sposoby na zgagę, takie jak2,3,6:

 • zrzucenie zbędnych kilogramów (zalecane w przypadku nadwagi lub otyłości),
 • unikanie jedzenia pokarmów, wywołujących objawy zgagi i jedzenia o późnej porze,
 • zaprzestanie palenia papierosów,
 • unikanie noszenia ciasnych ubrań,
 • uniesienie wezgłowia łóżka i przybranie odpowiedniej pozycji do snu z lekko uniesioną głową
 • spanie na lewym boku,
 • jedzenie mniejszych posiłków.

Bibliografia:

 1. William C. Orr, PhD, Management of Nighttime Gastroesophageal Reflux Disease, National Library of Medicine (witryna internetowa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3099296/ (dostęp: 2023.05.08)).
 2. Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga (dostęp: 2023.05.08.)).
 3. Why do I get heartburn at night? Causes and treatment, Medically reviewed by Elaine K. Luo, M.D., By Jon Johnson on February 14, 2020, Medical News Today (witryna internetowa: https://www.medicalnewstoday.com/articles/heartburn-at-night (dostęp: 2023.05.08)).
 4. Ronnie Fass, 554-Research Award Report: Sleep and Gastroesophageal Reflux Disease (GERD), International Foundation for Gastrointestinal Disorders (witryna internetowa: https://iffgd.org/resources/publication-library/research-award-report-sleep-and-gastroesophageal-reflux-disease-gerd/ (dostęp: 2023.05.08)).
 5. Reza Shaker M.D. a, Donald O Castell M.D. b, Philip S Schoenfeld M.D. c, Stuart J Spechler M.D. d, Nighttime heartburn is an under-appreciated clinical problem that impacts sleep and daytime function: the results of a Gallup survey conducted on behalf of the American Gastroenterological Association, The American Journal of Gastroenterology (witryna internetowa: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002927003003605 (dostęp: 2023.05.08)).
 6. What Causes Acid Reflux at Night and What to Do, Medically reviewed by Cynthia Taylor Chavoustie, MPAS, PA-C, By James Roland on November 25, 2019 (witryna internetowa: https://www.healthline.com/health/acid-reflux-at-night dostęp: 2023.05.08)).
 7. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) — problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, 201–210.


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

 

calendar 2023-05-10

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej