strips strips
zdjęcie artykułu nocne podjadanie

Nocny głód nie daje Ci spać?

Jak powstaje zgaga?

Zgaga występuje wtedy, gdy treść żołądka przedostaje się do przełyku, jest kwaśna, podrażnia jego śluzówkę i wywołuje pieczenie za mostkiem, a także w gardle. Czasami towarzyszy temu ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej. Często pojawia się też zgaga w nocy.

Dlaczego to, co mamy w żołądku i zjedliśmy kilka godzin temu przedostaje się wyżej? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: dolny zwieracz przełyku funkcjonuje nieprawidłowo. Prawidłowo funkcjonujący dolny zwieracz nie przepuszcza niczego w stronę przełyku. Zgagę wywołuje także zakwaszony żołądek, gdy soków żołądkowych jest  w nim za dużo.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi?

Unikajmy potraw:

 • Ostrych
 • Tłustych
 • Smażonych
 • Kwaśnych

Co jeszcze „pomaga” zgadze? Kawa, czarna herbata, czekolada, zupa ugotowana na wywarze z mięsa, cebula, czosnek, por, pomidory, karczochy, szparagi, owoce cytrusowe i soki z owoców, ocet i potrawy z nim, napoje gazowane. Sprawdź, czego nie jeść przy zgadze.

Rzućmy:

 • Palenie

Unikajmy:

 • Alkoholu

Co jeść i pić, gdy zdarza nam się zgaga?

 • Chude, gotowane mięso
 • Chude przetwory mleczne, niskotłuszczowe np. jogurty
 • Warzywa (marchew, szpinak, burak, ziemniaki, kalafior)
 • Woda
 • Herbata ziołowa

Najlepiej na zgagę oprócz zadbania o rytm posiłków i ich zdrowy skład, działają świeże zioła (takie jak bazylia, oregano). Dobrze i łagodząco na żołądek działają również napary z imbiru i rumianku.

Manti Extra

Famotydyna, która w połączeniu z węglanem wapnia i wodorotlenkiem magnezu łagodzi objawy nadkwaśności żołądka. Manti Extra długotrwale hamuje wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, a efekt utrzymuje się aż do 12 h.

 1. Schachter H. Indigestion and Heartburn. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd ed. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 83. PMID: 21250249.
 2. https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zgage

Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2022-07-25

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej