strips strips
zdjęcie artykułu nocne podjadanie

Nocny głód nie daje Ci spać?

Jak powstaje zgaga?

Treść żołądka przedostaje się do przełyku, jest kwaśna, podrażnia jego śluzówkę i wywołuje pieczenie za mostkiem, a także w gardle. Czasami towarzyszy temu ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej. Dlaczego to, co mamy w żołądku i zjedliśmy kilka godzin temu przedostaje się wyżej? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: dolny zwieracz przełyku funkcjonuje nieprawidłowo. Prawidłowo funkcjonujący dolny zwieracz nie przepuszcza niczego w stronę przełyku. Zgagę wywołuje także zakwaszony żołądek, gdy soków żołądkowych jest  w nim za dużo.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi?

Unikajmy potraw:

 • Ostrych
 • Tłustych
 • Smażonych
 • Kwaśnych

Co jeszcze „pomaga” zgadze? Kawa, czarna herbata, czekolada, zupa ugotowana na wywarze z mięsa, cebula, czosnek, por, pomidory, karczochy, szparagi, owoce cytrusowe i soki z owoców, ocet i potrawy z nim, napoje gazowane.

Rzućmy:

 • Palenie

Unikajmy:

 • Alkoholu

Co jeść i pić, gdy zdarza nam się zgaga?

 • Chude, gotowane mięso
 • Chude przetwory mleczne, niskotłuszczowe np. jogurty
 • Warzywa (marchew, szpinak, burak, ziemniaki, kalafior)
 • Woda
 • Herbata ziołowa

Najlepiej na zgagę oprócz zadbania o rytm posiłków i ich zdrowy skład, działają świeże zioła (takie jak bazylia, oregano). Dobrze i łagodząco na żołądek działają również napary z imbiru i rumianku.

Manti Extra

Famotydyna, która w połączeniu z węglanem wapnia i wodorotlenkiem magnezu łagodzi objawy nadkwaśności żołądka. Manti Extra długotrwale hamuje wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, a efekt utrzymuje się aż do 12 h.

 1. Schachter H. Indigestion and Heartburn. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd ed. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 83. PMID: 21250249.
 2. https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zgage

calendar 2022-07-25

profile

calendar2023-02-15 profile

Zgaga – objawy, przyczyny, leczenie Manti

Zgagą określa się nieprzyjemne palenie i pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Jest to charakterystyczny objaw choroby refluksowej, polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jednak bardzo często dotyka osób zdrowych i związana może być ze spożyciem określonych pokarmów. Potrafi być bardzo uporczywa i mocno dawać się we znaki. Jak radzić sobie ze zgagą? […]

Dowiedz się więcej
miniatura artykułu - szybka pomoc
calendar2022-07-25 profile

Szybka pomoc przy zgadze Manti

Palenie w przełyku. Pieczenie w klatce piersiowej promieniujące za mostkiem i dochodzące do gardła. Gorzki posmak w ustach – to objawy zgagi, która uprzykrza życie co trzeciej dorosłej osobie. Domowe sposoby na zgagę Zadbajmy o to, co jemy i pijemy (unikajmy alkoholu, kawy, mocnej herbaty, a także potraw smażonych, tłustych, ostrych i kwaśnych). Utrzymujmy prawidłową masę ciała, bo nadwaga prowokuje epizody zgagi. Istotne jest też to, w jakiej pozycji śpimy – […]

Dowiedz się więcej
miniatura artykułu - zgaga czego objawem
calendar2022-07-25 profile

Ktoś rozpalił Ci ognisko w przełyku? Manti

Pali, piecze, boli? To najpewniej objawy zgagi, jednak nie tylko. Co mogą oznaczać te dolegliwości i jak sobie z nimi radzić? Pieczenie, palenie i ból w gardle, a także w przełyku to zazwyczaj objawy zgagi, która powstaje w wyniku nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Treść żołądkowa jest zarzucana wyżej, a w efekcie czujemy w przełyku pieczenie i ból. Nieprawidłowa dieta dodatkowo przyczynia się do nasilenia objawów. Gdy to nie zgaga Pieczenie i ból […]

Dowiedz się więcej