strips strips
zdjęcie artykułu czego objawem jest zgaga

Ktoś rozpalił Ci ognisko w przełyku?

Pali, piecze, boli w przełyku? To najpewniej objawy zgagi, jednak nie tylko. Co mogą oznaczać te dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?

Pieczenie, palenie i ból w gardle, a także pieczenie w przełyku to zazwyczaj objawy zgagi, która powstaje w wyniku nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Treść żołądkowa jest zarzucana wyżej, a w efekcie czujemy w przełyku pieczenie i ból. Nieprawidłowa dieta dodatkowo przyczynia się do nasilenia objawów.

Gdy to nie zgaga

Pieczenie i ból w gardle oraz przełyku może również oznaczać między innymi chorobę refluksową przełyku nazywaną GERD (Choroby Refluksowej Przełyku), rzadziej, ale także: nerwicę przełyku, zespół Zollingera-Ellisona, wrzody żołądka czy nawet nowotwór przełyku – jednak te schorzenia wymagają uprzednio pogłębionej diagnostyki.

Jak odróżnić zgagę od niestrawności?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w jednym momencie możemy odczuwać uczucie niestrawności i zgagi. Niestrawność dotyczy głównie dyskomfortu w okolicy brzucha, natomiast zgagę czujemy także w klatce piersiowej i przełyku.

Zgaga:

 • pieczenie w klatce piersiowej
 • ból w klatce piersiowej
 • wzdęcia i gazy
 • kwaśny smak
 • częste odbijanie
 • pieczenie w górnej części brzucha
 • cofanie się kwasu żołądkowego
 • ból przy połykaniu
 • dyskomfort przy pochylaniu lub leżeniu
 • szybkie poczucie sytości

Niestrawność:

 • sytość po posiłku
 • wzdęcia
 • nudności
 • wymioty
 • objawy pojawiają się przez około 3 miesiące – nie muszą jednak pojawiać się codziennie

Jak odróżnić zgagę od refluksu?

Odróżnienie Choroby Refluksowej Przełyku od zgagi może sprawiać problemy. Refluks jest schorzeniem, przewlekłą chorobą, spowodowaną nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku po przyjmowaniu pokarmu. Zgaga natomiast to zespół objawów, które mogą pojawiać się u osób cierpiących na refluks lub na inne choroby układu pokarmowego, ale zdarza się również u osób, które spożyły ciężkostrawny i tłusty posiłek.

Zgaga a predyspozycje do jej występowania

 1. Otyłość.
 2. Zażywanie regularnie leków, np. terapia hormonalna.
 3. Dieta – gdy przytrafia nam się zgaga, musimy uważać na to, co jemy. Najlepsza w takim wypadku będzie dieta lekkostrawna, zbilansowana i pełna potraw, które zmniejszają ilość kwasu solnego w żołądku. Powinniśmy zrezygnować z produktów kwaśnych i tłustych, a także smażonych. Wyeliminujmy produkty zawierające kofeinę, alkohol, a także rzućmy palenie. Musimy również odstawić produkty z dużą ilością błonnika, a także ostre przyprawy. Warto wiedzieć, czego nie jeść przy zgadze.
 4. Pozycja spania. Spanie na płaskiej powierzchni sprzyja warunkom do pojawienia się zgagi, bo wtedy łatwiej o przesunięcie się treści żołądka do przełyku.
 5. Stres.

Manti Extra

Zgaga może obniżyć komfort Twojego życia, ale oprócz naturalnych sposobów na pieczenie i ból w przełyku, możemy użyć leków, które działają szybciej i dłużej. Famotydyna, substancja czynna zawarta w Manti Extra, w połączeniu z węglanem wapnia i wodorotlenkiem magnezu łagodzi objawy niestrawności i nadkwaśności żołądka. Efekt pozostaje z nami nawet do 12 godzin.

Referencje:

 1. Clarrett DM, Hachem C. Gastroesophageal Reflux Disease (GERD). Mo Med. 2018 May-Jun;115(3):214-218. PMID: 30228725; PMCID: PMC6140167.
 2. Kingham JG, Fairclough PD, Dawson AM. What is indigestion? J R Soc Med. 1983 Mar;76(3):183-6. PMID: 6834368; PMCID: PMC1438748.
 3. Schachter H. Indigestion and Heartburn. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd ed. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 83. PMID: 21250249.
 4. https://www.hellozdrowie.pl/zgaga-nie-ma-zwiazku-z-waga-ciala-hz-kontra-mity-12-zgaga/

Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2022-07-25

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej