strips strips
Jak wygląda dieta na zgagę? Co jeść i pić na zgagę, a czego unikać w jadłospisie? Kobieta ma zgagę po zjedzeniu pączka.

Dieta na zgagę – co jeść, żeby nie mieć zgagi?

Niektóre potrawy mogą nasilać objawy zgagi. Jak powinna zatem wyglądać dieta na zgagę? Przekonaj się, co jeść na zgagę, a czego starać się unikać w codziennej diecie.

Jak powstaje zgaga?

Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku i klatce piersiowej, jest jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD). Kwas żołądkowy cofa się wtedy do przełyku, ponieważ mięśnie znajdujące się między nim a żołądkiem nie działają tak jak powinny.

Refluks daje jednak o wiele więcej nieprzyjemnych objawów. Może powodować uczucie ciała obcego w przełyku czy nudności. Na szczęście odpowiednią dietą możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się tych problemów. Sprawdź, co jeść na zgagę, a czego się wystrzegać.

Dieta na zgagę – co jeść na zgagę?

Ponieważ zgaga jest najczęściej wywołana przez refluks żołądkowo-przełykowy, dieta na zgagę powinna być taka, jaka jest zalecana przy refluksie:

 • lekkostrawna (potrawy gotowane, niesmażone w głębokim tłuszczu)
 • z ograniczoną ilością tłuszczu i ostrych przypraw
 • dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze

Dieta eliminacyjna na zgagę

Tak naprawdę każda osoba powinna sama przetestować, co nasila u niej objawy zgagi. Klasyczna łatwostrawna dieta na zgagę nie u każdego może się sprawdzić, a potrawy uznawane za „bezpieczne” przy zgadze mogą ją nasilić1. Dlatego odpowiadając na pytanie, co jeść na zgagę, warto zdecydować się na dietę eliminacyjną, próbując wyłączać i włączać różne produkty do swojego menu. Dzięki temu możesz przekonać się, co naprawdę zaostrza u Ciebie objawy zgagi.

Dieta śródziemnomorska na zgagę

Badania pokazują, że u niektórych idealna dieta na zgagę to dieta śródziemnomorska2. Jeśli więc nie możesz pozbyć się uciążliwych objawów zgagi lub zgaga często wraca, warto wypróbować ten styl żywienia.

Dieta śródziemnomorska opiera się na różnorodności i dobrym zbilansowaniu składników odżywczych. Znajdują się w niej duże ilości warzyw, owoców, pełnoziarniste zboża i zdrowe tłuszcze nienasycone, w tym oliwa. Ten sposób żywienia może być więc odpowiedzią na to, co jeść na zgagę.

Jaka dieta nie jest zalecana przy zgadze?

Przy zgadze tak naprawdę ważniejsze jest to, czego należy unikać. Na pewno korzystnie na zmniejszenie objawów działa dobrze zrównoważona dieta. Natomiast napoje i potrawy, które mogą nasilać objawy refluksu i zgagi oraz których należy unikać lub je ograniczać w diecie przy zgadze to:

 • czekolada – przez zawartość kakao i kofeiny może nasilać objawy refluksu3;
 • mięta – także może pogarszać symptomy towarzyszące zgadze;
 • nadmiar tłuszczu – u niektórych osób może nasilać objawy GERD;
 • niektóre węglowodany – dowiedziono, że niektóre cukry, takie jak maltoza czy laktoza znajdująca się w mleku, a także skrobia, mogą nasilać objawy zgagi4;
 • określone napoje – alkohol i kawa mogą zwiększać objawy refluksu i zgagi (sprawdź: zgaga po kawie).

Nawyki żywieniowe przy zgadze

Oprócz tego, co pić i jeść przy zgadze, ważne są też nawyki żywieniowe. Na nasilenie objawów refluksu i zgagi może wpływać:

 • jedzenie przed snem
 • jedzenie zbyt kalorycznych lub zbyt dużych porcji, zwłaszcza na kolację
 • jedzenie pikantnych potraw
 • picie gazowanych napojów5

Również kładzenie się tuż po jedzeniu, może nasilać zgagę. Dlatego unikaj wypoczywania w tej pozycji po posiłku. Także nadwaga może zwiększać częstotliwość pojawiania się zgagi, dlatego przy problemach z kłopotliwym pieczeniem w przełyku warto starać się utrzymać wagę na odpowiednim poziomie.


1https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
2https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26175057/
3https://www.researchgate.net/publication/317034054_Food_and_Gastroesophageal_Reflux_Disease
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/

 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26175057/
 3. https://www.researchgate.net/publication/317034054_Food_and_Gastroesophageal_Reflux_Disease
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-08-18

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej